Norveç Vizesi

Soğuk havası ve balıklarıyla ünlü Norveç tarihi turistik yerleri ve eğitimde sunduğu çeşitli fırsatlarla en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralardaki yerini koruyor.

Sizin de seyahat planlarınız içinde Norveç bulunuyorsa, Norveç’in AB üye olmadığını ancak Schengen bölgesine dâhil olduğunu bilmenizde yarar var. Daha önceden almış olduğunuz bir Schengen vizeniz bulunmuyorsa, Norveç’e yapacağınız kısa süreli seyahatler için Norveç vizesi almak zorundasınız.

Norveç vizesi için yapılacak başvurular Norveç konsolosluğu temsilcilikleri tarafından kabul edilmektedir.  Norveç Konsolosluğu Bordo renkli pasaport sahiplerine vize alma zorunluluğu getirirken, Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu bulunan kişilere 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla vize işlemlerinden muaf saymaktadır. Norveç vizeleri seyahatinizin süresine göre farklılık gösterebilir. Seyahatinize uygun vize türünü seçerek vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Norveç vizesi başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken noktalardan biri başvurunuzu seyahat amacınıza uygun vize kategorisine göre yapmanızdır. Aksi takdirde yaptığınız başvuru olumsuz olarak değerlendirilir.

Ayrıca son güncellenen bilgiler ışığında Norveç vizesi başvurusunu İstanbul’dan yapacak kişilerin vizesini anlaşmalı konsolosluk olan Macaristan Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Kısa süreli seyahatler içinde yer alan vize kategorilerinde 90 güne kadar Norveç Vizesi başvuruları gerçekleştirilebilmektedir.

Norveç Vizesi Kategorileri

 • Norveç Turistik Vizesi: Kişilerin kendi konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını kendileri yaparak turistik amaçlarla Norveç ‘i ziyaret etmek isteyen başvuru sahipleri için geçerli kısa süreli vize kategorisidir. 90 gün konaklama hakları vardır. Bu vizeyi kullandığınız takdirde 90 günden fazla Norveç’te bulunamazsınız.

Norveç Schengen’e tabi ülkelerden biri olduğundan diğer Schengen’e üye ülkelere de Norveç vizesi ile giriş yapma olanağına sahiptir. Ancak Norveç vizesi ile başka Schengen ülkesinden geziye başlamak ya da Norveç’e hiç uğramadan diğer Schengen ülkelerine gitmek Schengen vize başvurularını olumsuz olarak etkileme ihtimali yüksektir.

 • Norveç Ticari Vize: Mesleki gerekliliği çalışanı veya iş sahibi olarak bağlı bulunduğu şirketin iş organizasyonuna katılmak üzere seyahat edeceklerin başvurduğu vize kategorisidir. Norveç ticari vize başvurularında davetiye mektubu mutlaka olmalıdır. Bunun yanı sıra şirket yazısı, şirket izin ve görev yazıları ve şahsi ve kurumsal dilekçelerin dili İngilizce olmalıdır.
 • Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti: Norveç’te bulunan aile ya da arkadaşları ziyaret etmek için alınan bir vize kategorisidir. Bu vize için ziyaret edilecek kişilerden davetiye alınması gereklidir. Bazı durumlarda finansal garanti sunulması da talep edilebilir. Bu tür evrakları eksiksiz ve tam olarak başvuru merkezine iletmelisiniz.

Davet edilen kişi tarafından ziyaret nedeni, seyahat tarihleri, konaklama bilgisi seyahat masraflarının karşılanma garantisi ve ülkeye zamanında dönme garantisi veren bir yazının hazırlanması gerekir. Yazının İngilizce veya Norveç dilinde orijinal nüsha ve imzalı olması şarttır.

 • Kültürel Sportif ve Konferans Vizesi
 • Eğitim ve Araştırma Vizesi
 • Resmi Ziyaret Vizesi
 • Sağlık sebepli Vize
 • Şoför Vizesi
 • Transit Vizesi

Norveç Vizesi İşlemleri

Norveç Vizesi işlemlerinden önce bilmeniz gereken detay, Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu ile yaptığı temsil etme anlaşmasına göre Norveç Vizesi için İstanbul ve çevresinden yapılacak başvuruları Macaristan Başkonsolosluğu, Ankara’dan yapılacak Norveç vize işlemi için başvuruları Norveç Büyükelçiliği tarafından değerlendirmeye alınmaktadır.

Norveç’e yapılacak seyahatlerde kısa süreli turistik, ticari, aile ziyaret, kültürel ve sportif faaliyetler, uzun süreli çalışma, eğitim, oturum vb. vize talebinde bulunulabilmektedir. Eğer bu nedenden dolayı Norveç’e seyahat edecekseniz 30 gün önceden başvurunuzu yapmalısınız. Aksi takdirde vize işlemlerinin sonuçlanması seyahatinize yetişmeyebilir.

Tüm Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi parmak izi kaydının da olduğu biyometrik veri işlemi yaptırılması zorunludur.  12 yaş altı çocuklar parmak izi prosedüründen muaf tutulmuştur. Vize başvurularının değerlendirilmesinde Konsolosluklar ve Büyükelçiliğin yetki alanındadır. Bunun dışında yetki sahibi başvuru merkezi bulunmamaktadır.

Norveç Vizesi işlemlerinde de yerine getirilmesi ilk şart bir seyahat planınızın olması ve ilk girilecek ve en uzun konaklanması gereken Norveç olmalıdır. Eğer ilk giriş yapılacak ülke Norveç olarak belirlenip, ilk giriş Norveç yerinde diğer Schengen ülkelerine yapılır ve konaklama süresi diğer ülkelerde daha uzun süre olursa o takdirde vize ihlali yapmış sayılırsınız.

Norveç vizesi başvuru işlemleri Schengen vizesi başvuru formunun doldurulması le başlar. Ancak bu formu doldurmadan önce tüm seyahat planınızı tüm ayrıntıları ile belirlenmiş olması şarttır. Seyahat ve konaklama süreniz ve gidiş sebebiniz eksiksiz net ve doğru biçimde açıklanmış olmalıdır. Vize talep başvurunuz için diğer önemli bir detay ise doğru vize kategorisine başvuru yapılmış olması önemlidir. Aksi takdirde vize talebiniz olumsuz sonuçlanabilir.

Norveç Vizesi Başvuru Evrakları

Norveç Vizesi başvuruları standart vize kategorilerinden birine yapılması planlanıyorsa başvuru dosyasında genel olarak aşağıda listelenen evrak ve belgeler bulunmalıdır. Norveç Büyükelçiliği ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir. Gelelim başvuru dosyasında bulunması gereken evraklara.

Kişisel Evraklar

 • Norveç Vize Başvuru Formu: Başvuru formu esas belge niteliğinde olup doldurulması zorunludur. Form doldurulurken diğer belgelerdeki beyanlarla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Başvuru formu online olarak temin edilir ve bu platformda eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasına özen gösterilmelidir.
 • Pasaport: Pasaportun 10 yıldan uzun süre önce alınmamış olması gerekir. Ayrıca pasaportta en az iki sayfanın boş bırakılmış olması şarttır. Buna ek olarak seyahatin gerçekleşeceği tarihten en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olması şartını sağlaması gerekiyor. Eğer bulunuyorsa eski pasaport belgelerin arasına konulması yerinde olacaktır.
 • Kimlik fotokopisi ve Nüfus Kayıt Örneği: Pasaport bilgilerinizi doğrulayacak tek belge kimlik bilgileridir. Medeni haliniz de oluşan herhangi bir değişiklik olması durumunda bilgilerinizi güncellemeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Aile bireylerinin kimlik ve sizin ikame bilgilerinizi gösteren belgelerdir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi: Yaş sınırı olmayan ve uluslararası seyahat kriterlerini karşılayan Norveç yetkililerinin talep ettiği teminatlarda poliçenin belgeler arasında olmasıdır.
 • Schengen Vize Ücreti Dekontu: Vize kategorisi ve seyahat sürenizi karşılayan vize harcının ödendi dekontu dosyada bulunmalıdır.
 • Biyometrik Kaydı: Daha önce Schengen vizesi alan VIS ibaresi pasaportlarında bulunan başvuru sahiplerinin bu kaydı tekrar yaptırmasına gerek yoktur. İlk kez Schengen vizesi alacaklar Norveç vizesi randevu günü biyometrik parmak izi kaydını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Muvafakat name: 18 yaş altı tek başına seyahat edecek çocuklar noter onaylı aile izinlerini de dosyaya eklemelidir.
 • Seyahat Konaklama ve Uçuş bilgileri: Seyahat konaklama ve uçuş rezervasyonları, seyahatinizde kullanacağınız tüm araç ve konaklamaların rezerve belgeleri dosyasına konmalıdır. Tarihler net bir biçimde görülmelidir.
 • Banka Hesap Cüzdanı: Banka hesabınızın son 3 aylık hareketliliğini gösteren belge. Belge banka onay kaşeli ve imza içermelidir. İmzalayan banka yetkilisinin imza sirküleri de eklenmelidir.
 • Maaş Bordrosu: Çalışan iseniz maaş bordronuz son 3 ayı kapsayacak şekilde gösteren bir belge dosyanızda bulunmalıdır. Ayrıca ek gelir belgeleri, tapu, kira sözleşmeleri, ruhsat, ek banka hesap cüzdanları da eklenir.

Vize başvurunu seyahatinizden en az 1 ay önce yapmanız sizi olumsuzluklardan uzak tutacaktır. Vize başvuruları 5 -15 iş günü içinde olumlu ya da olumsuz bir sonuçla sonlandırılır.

Norveç Vizesi Ücretleri 2021

Vize ücreti, vize işlemleri karşılığında dış temsilcilikler (Konsolosluk/Elçilik) adına tahsil edilmektedir.

Vize Türleri Konsolosluk Harcı ve Dış Sağlayıcı Ücreti
Turistik Vizesi  105 Euro
Ticari Vizesi  105 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi  105 Euro
Kültürel-Sportif-Konferans Vizesi  105 Euro
Eğitim-Araştırma Vizesi  105 Euro
Resmi Ziyaret Vizesi 105 Euro
Sağlık Sebepli Vize 105 Euro
Transit Vize 105 Euro
Şoför Vizesi Lütfen Ülke Uzmanından Fiyat Alınız
6-12 Yaş Arası 25 Euro