Norveç Vizesi 2022

Norveç Vizesi 2022

Norveç Vizesi 2022; İklimi, yaşam standartları ve ekonomisi ile gündemde olan, gelişmiş ülkeler arasında yer alan Norveç’e seyahat etmek için vize alınması zorunludur. Norveç vizesi 2022 yılı kapsamında başvurular Schengen vizesi için yapılmalıdır. Çünkü Norveç, Schengen ülkeleri arasında yer almaktadır.

Norveç vizesi 2022 yılı müracaatında kısa süreli yani C tipi vizeler için yeşil, gri, siyah pasaport sahiplerinin vize almalarına gerek yoktur. Çünkü bu pasaport gruplarından herhangi birine sahip olan kişiler, 180 gün içerisinde 90 günlük seyahatlerinde vizeden muaf tutulmuşlardır. Umuma mahsus bordo pasaport sahiplerinin ise 90 günlük seyahatlerinde vize almaları zorunludur.

Norveç vizesi 2022 yılında tıpkı diğer yıllarda olduğu gibi vize işlemleri, vize evrakları ya da vize türleri açısından merak edilen ülke vizelerinden olmuştur. Bu konuda daha detaylı bilgiler almak için yazının geri kalan kısımlarını okuyabilirsiniz.

Norveç Vizesi Gerekli Evraklar 2022

Norveç vizesi 2022 yılı kapsamında başvuruda bulunacak kişilerin öncelikle seyahat amacını, seyahat süresini ve tek girişli- çok girişli vize gibi konuları belirlemesi gerekmektedir. Seyahat amacına uygun bu kriterler belirlendikten sonra buna uygun vize için başvuruda bulunurken müracaat şartlarının da yerine getirilmesi gerekmektedir.

Norveç vizesi 2022 yılı müracaat şartları, diğer vize türlerine göre farklılık göstermekte olup, vize başvurusunda bulunacak kişilerin bu koşulları yerine getirmesi ve bunlar arasında herhangi bir sorunun yaşanmaması, vize onayı için baş kriterler arasında yer almaktadır.

Norveç vizesi gerekli evraklar 2022 yılı içerisinde talep edilen belgelerin detaylı listesine ulaşabilmek için vize danışmanlık şirketlerinden hizmet alabilirsiniz.

Norveç Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Norveç aile birleşimi vizesi yorumları içerisinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi bu vizeye kimlerin başvuruda bulunacağıdır. Norveç vizesi 2022 yılı aile birleşimi yapacak olan kişilerin bu ülke içerisinde 1. Dereceden yakınlarının ya da eş adaylarının bulunması gerekmektedir. 2. Dereceden akrabalar ya da arkadaşlar için aile birleşimi vizesi alınamamaktadır.

Norveç aile birleşimi gerekli evraklar listesi hem Norveç’te bulunan yakınların hem de vize alacak kişinin hazırlaması gereken belgelerden oluşmaktadır. Bu belgeler hem aslı hem de ülke diline uygun çevirileri yapılmış şekilde temin edilmelidir. Ayrıca Norveç vize başvuru formunda sizlerden istenen bilgiler; eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır.

D tipi vize kategorisinde yer alan Norveç aile birleşimi vizesi ile bu ülkede sevdiklerinizin yanında 90 günden uzun bir şekilde ikamet edebilirsiniz.

Norveç Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Norveç çalışma vizesi; bu ülkede uzun süreli bir işte çalışacak ve ikamet edecek kişilerin alması gereken bir vize türüdür. İş seyahatinden vizesinden bağımsız olan bu vize; 90 günden uzun seyahatler için geçerlidir.

Norveç çalışma vizesi nasıl alınır merak edenler için başvuru sürecinin ilk adımında öncelikle yasal bir işe kabul edilmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında çalışma vizesi için Norveç Konsolosluğu sitesi üzerinden vize görüşmesi için randevu alınması gerekmektedir. Randevu alındıktan sonra sizlere bildirilen evrak listesi usule uygun bir şekilde hazırlanmalıdır ve daha sonrasında bu evraklar ile birlikte Norveç Konsolosluklarında yüz yüze görüşme sağlanmalıdır.

Norveç vizesi gerekli evraklar listesi içerisinde;

 • Pasaport
 • Norveç vizesi başvuru formu
 • 2 adet 35x 45 mm ölçülere sahip biyometrik fotoğraf
 • Adli sabıka kaydı
 • Nüfusa kayıt örneği
 • Norveç uçak rezervasyon bilgileri
 • Norveç konaklama rezervasyon bilgileri
 • Norveç’te bulunan kurumun iş faaliyet belgesi
 • Norveç’te bulunan kuruma dair diğer resmî belgeler
 • Norveç’te çalışacak kişi ile işveren arasında imzalanan iş sözleşmesi
 • Meslek grubuna göre gerekli olan dil yeterlilik sertifikası
 • Nüfus kağıdı fotokopisi

Gibi belgeler yer almaktadır.

Norveç Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Norveç öğrenci vizesi almak için ne gerekli sorusunun yanıtını merak edenler için öncelikle hangi eğitim kurumundan hangi eğitim programı alınacağı ve bu programın süresi gibi verilerin belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü ülke vizesinde hem kısa süreli hem de uzun süreli öğrenci vizesi bulunmaktadır. Eğer eğitim programı uzun süreli yani 90 günün üzerinde olacaksa o zaman D tipi ulusal eğitim vizesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Ancak eğitim süresi 90 güne yakın sürecekse o zaman C tipi yani kısa süreli eğitim/ öğrenci vizesi için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Norveç öğrenci vizesi gerekli evraklar listesi; alınacak olan eğitim türüne göre farklılık gösterse de bunlar arasında en önemli belge kabul dilekçesidir. Kabul dilekçesi, sizin eğitim görmek istediğiniz kuruma olan başvurunun yeterli görüldüğü anlamına gelmektedir.

Norveç Vizesi Ücreti 2022

Norveç vizesi ücreti 2022 yılı için başvurulacak vize türüne göre farklılık gösterecektir. Örneğin; kısa süreli Norveç Schengen vizeleri ile uzun süreli Norveç ulusal vizelerin arasında fiyatlar birbirinden farklı olacaktır.

Bu bağlamda en çok müracaat alan vize türlerinden biri olan Norveç vizesi 2022 yılı kısa dönem C tipi vizelerin harç bedelinin 60 Euro olarak belirlendiğini söyleyebiliriz.

Norveç Vizesi Aile Birleşimi 2022

Norveç vizesi aile birleşimi 2022 yılında bu ülkede bulunan 1. Dereceden yakınların yanında ikamet için alınmaktadır. D tipi ulusal vize kapsamında yer alan aile birleşimi vizesi ile oturum izni alındığı takdirde ülke sınırları içerisinde 6- 12 ay kalınabilmektedir. Ancak bunun için vize ile ülke sınırlarına giriş yapıldıktan sonra oturum izni için başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Norveç vizesi 2022 yılında aile birleşimi yapacak olan kişilerin 21 yaşını doldurma ya da dil şartını sağlama gibi koşulları yerine getirmeleri de şartlar arasında yer almaktadır.

Norveç Çalışma Vizesi 2022

Norveç çalışma vizesi 2022 yılı müracaatı yapacak olan kişilerin öncelikle vize prosedürüne uygun olan şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yukarıda belirtilen evraklar güncel ve usule uygun olarak düzenlenmelidir. Buna ek olarak çalışma vizesi kapsamında belirlenen vize harç bedelinin yatırılması da şartlar arasında yer almaktadır.

Norveç çalışma vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını merak edenler için başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra müracaat sonuçlarının açıklanma süresinin 15- 30 iş günü olduğunu söyleyebiliriz.

Norveç Eğitim & Erasmus Vizesi 2022

Norveç eğitim & erasmus vizesi 2022 yılında müracaat gerçekleştirecek olan öğrencilerin öncelikle eğitim süresini ve eğitim programını belirlemeleri gerekmektedir. C tipi kısa süreli eğitim vizesi 90 gün ya da altı sürecek olan eğitimler için alınırken; bu sürenin üzerinde olan eğitim programları için ise D tipi uzun dönem eğitim vizenin alınması gerekmektedir.

[toggle title=”Norveç Eğitim Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nereye Teslim Edilmelidir?”]

Uzun süreli Norveç eğitim vizesi için yapılan başvurular Norveç Konsolosluğuna, kısa süreli eğitim vizesi için yapılacak olan başvurular ise Norveç başvuru merkezlerine müracaat ile gerçekleştirilmektedir.[/toggle]

[toggle title=”Norveç Vize Reddine İtiraz Edebilir miyim?”]

Evet, ilgili makamlara bir itiraz dilekçesi yazarak vize reddi kararına itiraz edebilirsiniz.[/toggle]

[toggle title=”Norveç Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?”]

Norveç aile birleşimi vizesi müracaat sonuçlarının açıklanması yaklaşık olarak 1- 3 ay dolaylarında olabilmektedir. Konsolosluklardaki yoğunluk durumu göz önüne alındığında bu süreç daha da uzayabilmektedir.[/toggle]

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir